שרון דרורי - מומחה לדלתות

יועץ מומחה לקבלני בניין ולקוחות פרטיים, כתיבת חוות דעת מומחה לתביעות בבתי משפט בתחום הדלתות, דלתות כניסה, דלתות ממ"ד, דלתות פנים ודלתות עץ. מומחה וועדות תקינה, משפטן (LL.B במשפטים).

 • Facebook - Grey Circle

השירותים שאני נותן

 • הופעה בבית המשפט

  ישנם מקרים בהם התשובות לשאלות ההבהרה לא מובנות על אף המאמץ שבכתיבת הדו"ח, לכן אחד הצדדים ו/או שניהם יכולים לזמן אותי לחקירה נגדית. במקרה זה אעמוד על הפודיום ואענה לשאלות הנשאלות ע"י מי מהצדדים.

  הצד שזימן את החקירה, הוא זה שישלם את השכ"ט של המומחה.

  אציין כי עמידה על הפודיות מחייבת אובייקטיביות ומענה ישיר ומקצועי בפני בית המשפט, לכן חשוב שהמייצג בעניין יהיה בעל מקצוע שמבין גם בנושאים משפטיים.

 • מענה לשאלות הבהרה

  לרוב צד שכנגד יעשה הכל כדי לנפח ולהבליט דברים שמהותית אין להם משמעות, לכן במצבים אלו הוא ישלחו שאלות הבהרה לנושאים שבתשעים אחוזים, התשובה להן נמצאת בתוך הדו"ח. שאלות ההבהרה מועברות
  לבית המשפט וזה שולח אותן למומחה למתן מענה מנומק לכל שאלה.
  המענה לשאלות ההבהרה נעשה אובייקטיבית ומקצועית ובית המשפט יודע לזהות מתי מנסים לנפח ומתי לא, לכן הדו"ח יהיה כתוב כך שיחסך כמה שיותר הצורך בשאלות הבהרה.

 • כתיבת חוות דעת מומחה

  כתיבת חוות דעת מומחה חייבת להיות כזו שבית המשפט יבין אותה, כזו שעונה ספציפית לשאלה של בית המשפט או של הלקוח.

  חוות הדעת כוללת בתוכה את תיאור הליקויים אם קיימים, תמחור משוערך של העלויות הצפויות לביצוע התיקון או ההחלפה של המוצר.

  לרוב דיירים או לקוחות הרוכשים דירות ו/או נכסים אחרים מגישים בתביעתם דו"ח מנופח. המטרה היא להציג את האמת ולמזער נזקים תוך חובה לאובייקטיביות מוחלטת.

 • ביקור באתר ובדיקת הדלתות

  כתיבת דו"ח היא מלאכה הדורשת ידע ומחייבת ביקור באתר בו הדלתות מותקנות.

  בביקור עצמו אבדוק את הדלתות, את מידת התאמתן להזמנה המקורית, תפעולן, איכות ההתקנה, איכות המוצר עצמו ועמידות בדרישות התקן הישראלי ו/או חוק תקנות התכנון והבניה ככל ונדרש.  יש לציין שעמידות המוצר בדרישות התקינה אינה מחייבת לשאת תו תקן בפועל.

  אצלם את הדלתות ואת הליקויים שאזהה, אכין חומר לכתיבת חוות דעת מפורטת ומקצועית.

054-6730006

 

אודותיי

עם ניסיון של למעלה מ - 20 שנה בענף הדלתות, בתחילת הדרך כמתקין מן המניין ברב בריח ולאחר שלוש שנים כמתקין ומבקר איכות בחברה, החיים הובילו אותי להיות מנהלה הטכני הארצי של חברת שריונית חסם הגדולה. במהלך השנים הראשונות מוניתי על ידי התאחדות התעשיינים בישראל להיות חבר בוועדות מומחים וגם וועדות תקינה שונות במכון התקנים הישראלי. וועדות אלו כותבות ומגדירות את התקנים הישראליים בתחום הדלתות. בתקופה זו התמחתי בתקינה והפכתי לחבר בוועדות טכניות בכירות של מכון התקנים בהן תחום העיסוק התרחב לתקנים רבים בתחום הבניה. 

למשל: וועדת מומחים בטיחות אש: דלתות אש ועשן - לאתר מכון התקנים


מאז תחילת כהונתי כמנהל טכני ארצי בשריונית חסם, הכשרתי מתקינים רבים, קיימתי כנסים, לימדתי ולשמחתי הרבה גם למדתי המון מהמתקינים המעולים שיש בישראל. שילוב הידע הזה הן כמתקין בעצמי, הן כבקי בתקינה והן כמכשיר מתקינים שגם לומד מהם הוביל אותי להפוך למומחה מטעם מערכת בתי המשפט הישראלית.
 

כיום אני עוסק בתחומים שונים ומגוונים בהם; תיווך נדל"ן - בתים ודירות זה המותג שלי משנת 2009, אני מפיץ עצמאי של מוצרים מיוחדים בהם; אינדיגו, משקה האנרגיה שמשגע את ישראל ומוצרי הטיפוח של מול אנ בי (Mol&B). במקביל לעבודתי המורכבת והמעניינת בתחומים אלו הפכתי לסטודנט למשפטים ובשנת 2019 סיימתי את לימודי התואר הראשון שלי בתחום המשפט. בשנים אלו ביצעתי אלפי ביקורות איכות, טיפלתי באלפי מקרים בכל מיני חברות וסייעתי לאנשים לפתור סוגיות טכניות בתחום ההתמחות שלי. אלו הם חלק מעיסוקיי המעידים על ניסיוני רב השנים בתחומים רבים ושונים האחד מהשני.

אם אתם נמצאים במצב בו אתם עומדים מול תובענה לעניין ליקויי בניה, אם בבית חדש ואם בשיפוץ, לא די במהנדס בניין כדי להמחיש ליקויים בהתקנה ו/או בדלת.

 

מהנדסי בניין אינם מבינים בהתקנת דלתות והדבר לעיתים בא לרעת התובע בבתי משפט. נכון יהיה להזמין מומחה לדלתות שייתן חוות דעת מקצועית לעניין הדלתות באופן פרטני.

אל תתן למהנדס בניין לבדוק לך דלתות בדיוק כפי שלא תיתן לרצף לעשות עבודות חשמל ולא תיתן לרופא שיניים לרפא לך את העיניים

 
 

מתוך הדרכת מתקינים במפעל שריונית חסם המייצר דלתות כניסה ופנים

דברים שכדאי לדעת - שאלות ותשובות

 
 • דלתות כניסה עם חלון וסורג

  רוב הצרכנים בישראל לא מתייחסים לתקנים הישראליים והם בוחרים דלתות לפי היופי שלהם.
  רבותיי, יופי בא תמיד על חשבון משהו אחר.
  דלתות עם חלונות זכוכית וסורגים אינן תקניות ולא נבדקו בשום מעבדה של מכון התקנים.
  דלתות אלו קלות לפריצה וקל להסב להן נזק.
  לכן, כאשר אתם ניגשים לחנות דלתות לרכוש דלת, בדקו טוב טוב מה התקן שחל עליה, מה רמת העמידות שלה ואילו תעודות שמאשרות זאת יש ליצרן הדלתות.
  אל תתפתו לקנות דלתות מיצרן ללא תעודות אמיתיות של מכון התקנים, אל תמהרו לקנות דלת עם חלון אלה אם אתם מודעים לכך שאיננה עמידה בדרישות מכון התקנים וחוק תקנות התכנון והבניה.
  בחירת דלת זה אחד המהלכים החשובים שאנחנו עושים היות והוא נעשה אחת לכמה שנים טובות ולא על בסיס יומי. לכן נרצה להשקיע מחשבה רבה לעתיד, מה תהיה עמידות הדלת, עמידות הצבע, עמידות החלקים בפני החלדה (שיתוך) וכו'.
  בחרו בחברות שמפרסמות גילוי נאות מבלי להתבייש.
 • האם כדאי להתקין מנעול נוסף?

  מהיכרותי את שני הענפים, (מנעולנות ודלתות) אני מאמין שדלת טובה מספיקה בהחלט ואין צורך בהוספת מנעולים מעבר למה שיש כבר.
  (ג'ואל / מנעול כספת)
   
  מאידך, אם כבר רוצים להוסיף מנעול, מן הראוי שלא יהיה רק בטחוני, אלא שיהיה גם בטיחותי. דהיינו: יאפשר ניטרולו מבחוץ ע"י מי מבעלי הבית, יאפשר מילוט מהיר מפנים הבית בעיתות חירום. שיהיה עם צילינדר פרפר (כפתור) בחלק הפנימי.
  חשוב לזכור, דלת הכניסה לבית היא גם פתח המילוט היעיל והמהיר ביותר בעיתות חירום חלילה, לכן חשוב מאד שהמנעול והצילינדר יעמדו בדרישות תקנות התכנון והבניה.
  למשל, תקנה 2.92 לתקנות התכנון והבניה קובעת מפורשות :

  מנעול תחתון חבוי לדלת סובבת, בנוי בהתאם לתקן ישראלי ת"י 101 וממוין לפי סעיף 103.1 לתקן הישראלי עם בריח המוזז על-ידי מנגנון גלילי כפול שמופעל באמצעות מפתח בצד החיצוני של דירת המגורים וידית בצד הפנימי של הדירה המתאים לתקן ישראלי ת"י 950 (להלן – מנגנון גלילי), ואולם אם קיים חלון או פתח במרחק הקטן ממטר אחד מהדלת, אין חובה להתקין ידית במנגנון הגלילי.
  כלומר: חובה צילינדר פרפר (כפתור) כדי לאפשר מילוט מהיר מהבית בזמן סכנה.
 • מה התקנים לדלתות פנים?

  התקן לדלתות פני מחולק לשישה חלקים.
  (תקן ישראלי, להלן;"ת"י")
  ת"י 23 חלק 1 מכללי דלתות עץ או/וגם מכללי דלתות לבודות: שיטות בדיקה של דלתות
  ת"י 23 חלק 2 מכללי דלתות עץ או/וגם מכללי דלתות לבודות: מלבני עץ או/וגם מלבנים מחומרים אחרים (למעט פלדה) לדלתות סובבות
  ת"י 23 חלק 3 מכללי דלתות עץ או/וגם מכללי דלתות לבודות דלתות לבודות סובבות
  ת"י 23 חלק 4 מכללי דלתות עץ או/וגם דלתות לבודות דלתות סובבות מעץ מקשי
  ת"י 23 חלק 5 מכללי דלתות עץ או/וגם מכללי דלתות לבודות מכללי דלתות הזזה פנימיות
  ת"י 23 חלק 6 מכללי דלתות עץ או/וגם מכללי דלתות לבודות מכללים מוגמרים - דלתות סובבות
  ת"י 23 על כל ששת חלקיו דן בנושאים שונים בהם מבני הדלתות, הרכיבים מהם ניתן לייצר דלתות פנים, עמידותן בכל מיני תנאים בינהם גם רטיבות וחדרים רטובים.
 • מה התקנים לדלתות כניסה?

  ישנם תקנים שונים לדלתות כניסה ולדלתות פנים. (תקן ישראלי, להלן;"ת"י")
  התקן לדלתות כניסה מחולק לשניים:
  ת"י 5044 חלק 1
  מכללי דלתות מגן: דלתות כניסה ראשית לדירות מגורים, למשרדים ולעסקים - ייצור
  תקן זה דן בהליך הייצור של הדלת, המרכיבים ממנה היא עשויה ואילו חלקים מותר להתקין על הדלת בעת ההתקנה, למשל, פרזול, ידיות, צוהרים, עינית, סוג הצילינדר, המנעול, המבנה בפנים הדלת ומבנהה החיצוני.
  עמידות הדלת נבדקת במכון התקנים בשני אופנים; עמידות בתפעול, בודקים שהיא נפתחת ונסגרת מינימום 50,000 מחזורים מבלי שהלשונית תפגע ומבלי שהידית תיכשל ומבלי שהצירים יקרסו ולבסוף עמידות בפני פריצה ב - 4 דרגות משתנות.
  כמו כן, מכון התקנים מבקר במפעל היצרן ובודק התאמת הליך הייצור לשרטוטים שהועברו למכון התקנים המעידים על התאמה לאב הטיפוס שנבדק.
  ת"י 5044 חלק 2 
  מכללי דלתות מגן: דלתות כניסה ראשית לדירות מגורים, למשרדים ולעסקים -התקנה
  תקן זה דן בהתקנה ובאופן ביצועה בצורה נכונה.
 • האם מותר לקצר דלת ממ"ד?

  דלתות ממ"ד מיוצרות בסדרה ייחודית בהליך הייצור והן ממוספרות ומתוייגות ע"י היצרן.

  ייצור הדלת מבוצע אחרי שאב טיפוס נבדק במכון התקנים ו/או בבסיס ניסויים של צה"ל, שם מפוצצים חומר נפץ בצורה מבוקרת בסמוך לדלת ובודקים את עמידותה בכמה פרמטרים:
  1 - הדף.

  2 - אטימות.

  3 - תפעול לפני ותפעול אחרי.

  אי לכך, אב הטיפוס מגדיר במדוייק את מבנה הדלת. כאמור, התקן לדלתות ממ"ד מאוזכר בתקנות התכנון והבניה, בתקנות פיקוד העורף וברשומות, מכאן שהוא לא וולנטרי והוא תקן מחייב.

  כל קיצור דלת שנעשה עצמאית או ע"י מתיימר להיות בעל מקצוע, מהווה עבירה על התקנות ועבירה על החוק.

  קיצור דלת מהווה שינוי מבני מאב הטיפוס שנבדק בפיצוץ וקיצור כזה הינו מסוכן ופוגם קשות בעמידות הדלת בפני פיצוץ ו/או אטימות.

  אסור בתכלית האיסור לבצע קיצור לדלתות ממ"ד וכל מי שעושה כן הוא עובר על החוק וייחשב ככזה בבית המשפט.

 • למה דלת פנים מתנפחת?

  דלתות פנים מתנפחות מסיבה אחת עיקרית, מים...

  לרוב לא נראה את הנזק מהמים בימים הראשונים, לעיתים הנזק יתגלה רק לאחר שנה או שנתיים שהדלת מותקנת או פעילה.

  אגב, זו הסיבה להגבלת האחריות שיצרני הדלתות מכתיבים בתנאיי האחריות שהם כותבים. - שנה אחת כאשר אינם נותנים אחריות למגע עם מים.

  גורם נוסף לנזקי המים נובע מקיצור הדלת בשטח. חיתוך הדלת למידה כאשר אין כלים מתאימים ולא מבצעים אטימה נאותה בתום החיתוך, הדלת הופכת למשאבת מים.

  ההמלצה היא להזמין את הדלתות חתוכות מראש מהמפעל. ואם המפעל מסרב, פשוט לא להזמין ממנו ולפנות למפעל שכן מוכן.

  אגלה לכם סוד, לרוב המפעל לא יקצר את הדלתות ויעשו זאת במחסני המשווק, לכן חשוב לדרוש כתב אחריות מנומק וידני בנוסף לכתב האחריות הסטנדרטי.

 • נזקי מים בדלתות הפנים

  גורם נוסף ומהשכיחים ביותר בתחום גרימת הנזק לדלתות כתוצאה ממגע עם מים, אלו חברות הניקיון והפוליש השונות.

  לא תמיד ניתן להאשים את יצרן הדלתות, הריי נזק בדלת פנימית שבאה במגע עם מים יכול להיגרם רק כאשר המים נוגעים בדלת באופן תדיר או בכמות לא סבירה כמו במקרה של חברות ניקיון ופוליש;

  הן נכנסות לדירה חדשה, יש בה דלתות חדשות ואז, או אז, הן ממלאות את הרצפה בכמויות אדירות של מים, כמות כזו שהדלת והמשקופים מושפעים מאד ואחרי כמה ימים רואים את הנזקים ומאשימים בטעות את יצרן הדלתות.

  כשאתם מזמינים חברת ניקיון, ההמלצה שלי היא שיהיה חוזה שקובע שאם אחרי 3 חודשים רואים נזקי מים בדלתות ו/או ברהיטים - ארונות מטבח, ארונות קיר וכו', שתדע חברת הניקיון שעליה לשאת באחריות לנזקים אלו.

  תמיד בדקו את תעודת האחריות ו/או את ההסכם לפני כריתתו מול חברת הניקיון.

 • שומע את השכנים מחוץ לדלת

  אחד המטרדים הקשים שלנו הם שכנים שאוהבים לדבר בחדר המדרגות, ואם אני גר בדירת גן בקומת הקרקע, אני שומע כל מי שמגיע לאזור המעלית.

  אז מה הקורם לכך שאני שומע את השכנים ואיך מטפלים בזה?

  הטיפ ניתן לכם ממני כחבר לשעבר בוועדה 1004 אקוסטיקה של מכון התקנים.

  הדבר שחשוב לדעת, קול נישא באוויר, וכאשר אנחנו מונעים מאוויר לעבור ממקום למקום, אנחנו מצמצמים את כמות הקול שעובר.

  איך עושים את זה?

  בדלתות הכניסה של פעם היה משקוף עץ שעליו הורכב משקוף מתכת, הוא נקרא משקוף הלבשה / משקוף כיסוי. במשקופים אלו המלאכה קשה יותר ומורכבת, לכן אחסוך ואציע על התקנת משקוף בניה שאותו יוצקים בבטון.

  כאשר משקוף יצוק והוא הופך לחלק מהקיר, יותר קל לייצר אטימה בין המשקוף לדלת. הכלי הטוב ביותר הוא אטם בועה. לשמחתי, פיתחתי אחד כזה עבור שריונית חסם העשוי חומר שנקרא "סנטופרן" הוא עמיד בטמפרטורות חמות וקרות ומסתגל לצורת המשקוף. הוא מונעה מעבר של אוויר ובכך מצמצם את הרעש העובר בין הדלת למשקוף.

  צפו בסרטון הממחיש את עוצמתו של האטם ואת ההוכחה למה שאני מסביר:
  לחצו על: "גומי בועה בדלת כניסה"

 • נזקי מזג האוויר בדלתות כניסה

  דלתות כניסה מעץ נתונות לחשיפה אדירה לפגעי מזג האוויר והן רגישות עד מאד.

  שילוב של חשיפה לשמש וגשם גורם להליכים פיזיים בדלת שלא ניתן לתקן.

  כשהדלת באה במגע עם מים, היא סופחת את המים ומתחילה להתנפח.

  כאשר השמש יוצאת, היא מייבשת את המים והדלת מנסה לחזור למצבה הקודם אך ללא הועיל, נוצרים סדקים בעץ ופיצוצים שמשאירים את הדלת נפוחה.

  וכאשר ההליך חוזר חלילה, הדלת מתנפחת עוד ואף בצורה מסוכנת, ההתנפחות יכולה להביא למצב שהדלת תיתקע בתוך המשקוף מהלחץ. כתוצאה מכך לא יהיה ניתן לפתוח אותה בקלות, לעיתים אף לא יהיה ניתן לפתוח אותה בגלל, ואם היא פתוחה, לא יהיה ניתן לסגור אותה.

  אז מה עושים?

  חובה למגן את אזור הדלת. וחברה שתספק לכם שהדלת שלה מוגנת מים ושמש, תבקשו התחייבות בכתב כנספח נוסף לתעודת האחריות שהחברה מנפקת. בלי זה, אין טעם בביצוע העסקה.

  כיום, אין דלתות עמידות בתנאי מזג האוויר ומי שמצהיר על כך, חובת ההוכחה עליו.

  דרשו התחייבות.

 • הדלת שלי מחלידה

  הסוד שיזעזע את כולכם, חלודה לא יכולה להתרחש ללא שני גורמים, האחד - אוויר, השני, מים.

  דלתות כניסה העשויות מתכת נוטות להחליד כאשר הן באות במגע עם מים.

  כאשר הדלתות מותקנות בסביבה עויינת - קרוב לים, קרוב לבריכה ביתית, קרוב לחדרים רטובים, חדרי אשפה וכו', הן נוטות לבוא במגע עם מים תמיד.

  מכיוון שהדלת היא סוג של תיבה, ואם היא מחופה באבן / זכוכית / פורניר, אז בין החיפוי לדלת נוצרים חללים, וכאשר התיבה או החללים האלו מתמלאים בלחות, אז יש לנו מים. מי עומדים יוצרים אבנית. 

  האבנית מעכלת את הגלוון ואז מתחיל הליך החמצון וההחלדה מעכלת את המתכת.

  הדרך היחידה למנוע את זה היא למגן את אזור הדלת.

  אציין כי ניסיוני רב השנים גילה שכל הלקוחות של החברות השונות פשוט לא אומרים את האמת כאשר הם רואים חלודה בדלת. 

  הדבר הראשון שלהם זו הכחשה; "מים? אצלי אין בכלל מים ליד הדלת, אנחנו לא שוטפים בכלל, אין פה צינור מים וכו'"

  כל הדלתות החיצוניות שמקבלות חלודה ניזוקות כתוצאה ממגע עם מים ואך ורק כתוצאה מכך. מגנו את אזור הדלת.

 • מה היא מידת פתח תקנית

  בישראל ישנו חוק ספציפי הקובע בדיוק מה מותר כאשר בונים בניין, בית או דירת מגורים.

  לחוק הזה קוראים:

  תקנות התכנון והבניה (בקשה להיתר, תנאיו ואגרות), תש"ל-1970.

  בתקנות אלו נקבעו המידות המינימליות לחישוב מידת פתח הדלת שמותר להשאיר בתוך ההתקנה.

  הכוונה היא לפתח אור נטו, מה שרואים אחרי שהדלת הותקנה וכאשר הידית איננה מהווה מכשול במידה שנקבעה גם כאשר פותחים את הדלת.

  למשל;

  רוחבו של פתח הדלת בדרך מוצא, למעט אם צוין אחרת בטבלה יהיה 0.80 מטרים.

  דרך מוצא = כל פתח המאפשר יציאה מחדר / דירה / משרד וכו'.

  לשם חיזוק, החליט המחוקק להוסיף עוד שורה שתמחיש שמדברים גם כל דלתות כניסה:

  בדירת מגורים - דלת יציאה מדירה 0.80 מטרים.

  לצפייה בחוק ובטבלה לחצו על:

  מידות לדלתות לפי החוק

400dpiLogo.png